Chodci, pozor! Víte, jak se správně obléknout, abyste byli dobře vidět?

aktualita

Každý den dochází na silnicích k vážným dopravním nehodám a jejich oběťmi bývají často chodci. Příčinou mnoha tragických neštěstí je nedostatečná viditelnost.

Řidiči, kteří zranili chodce, se často shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě. Viditelnost chodců lze zvýšit pomocí vhodně zvoleného oblečení a doplňků, které mohou být z různých materiálů. Ty z fluorescenčních zvyšují viditelnost za denního světla a za setmění, ale ve tmě svou funkci ztrácejí. Naopak doplňky z reflexních materiálů zvyšují viditelnost za tmy, protože odrážejí světlo zpět ke zdroji, a to až na vzdálenost 200 metrů.

 

Svou viditelnost můžeme ovlivnit také barvou oblečení. Nejhorší možnou barvou je samozřejmě černá, protože v té nebudeme ve tmě vidět vůbec. Dále následuje modrá, ve které nás řidič spatří na vzdálenost 18 metrů. V červeném oblečení na vzdálenost 24 metrů, ve žlutém na 37 metrů a v bílém oblečení na vzdálenost 55 metrů.

 

Vzdálenost, po které řidič při spatření chodce dokáže zareagovat při rychlosti automobilu jedoucím 75 km/h, je 200 metrů. Z toho jasně vyplývá, že ať už budete mít na sobě jakékoliv barevné oblečení, řidič pravděpodobně nestihne zareagovat včas. A právě proto je nejvhodnější reflexní vesta, ve které vás řidič spatří na vzdálenost 200 metrů a je velká šance, že stihne zareagovat.