Desatero jako text

Bezpečnostní desatero pro chodce

  1. 1Buďte vidět, používejte reflexní prvky.
  2. 2Choďte po chodníku vpravo, tam kde chodník není, choďte podél levé krajnice.
  3. 3Používejte přechod pro chodce, nadchody nebo podchody.
  4. 4Rozhlížejte se, než přejdete silnici a naučte to i své děti.
  5. 5Po přechodu choďte svižně.
  6. 6Vždy dejte přednost všem vozidlům IZS (policie, záchranná služba, hasiči).
  7. 7Nepřecházejte na červenou a ani mezi auty.
  8. 8Dívejte se řidičům do očí a ujistěte se, že zastaví.
  9. 9Buďte opatrní a nevystavujte se zbytečně nebezpečí.
  10. 10Mimo přechod pro chodce přecházejte vozovku jen kolmo k její ose.
  11. Celé desatero Stáhnout jako PDF
Další videa

Základní pravidla, jak správně přejít silnici

Srážka s autem je pro chodce povětšinou tragická. Proto bychom měli být při přecházení silnice velmi opatrní. Stačí se řídit základními pravidly.

Základní pravidla pro cestování veřejnou hromadnou dopravou

Stejně jako se musí dodržovat pravidla v silničním provozu, tak i jízda v MHD má ta svoje. Jak cestovat bezpečně a ohleduplně k ostatním?

Chodci, pozor! Víte, jak se správně obléknout, abyste byli dobře vidět?

Každý den dochází na silnicích k vážným dopravním nehodám a jejich oběťmi bývají často chodci. Příčinou mnoha tragických neštěstí je nedostatečná viditelnost.

5 nejnebezpečnějších přechodů v Praze

Doprava zejména v Praze může být pro chodce nebezpečná. Mnohdy se musíte rozhlédnout na přechodu i více než dvakrát. Přinášíme vám 5 nejbezpečnějších přechodů, kde byste se měli mít na pozoru.

5 nejčastějších chyb chodců

Nadmíru složité to mají řidiči především v centrech velkých měst, kteří se snaží dodržovat silniční pravidla. Bezproblémovou jízdu jim mnohdy kazí chodci, kteří se občas chovají pěkně neukázněně. Přinášíme vám jejich 5 nejčastějších chyb.

4 druhy chodců, které řidiči nemohou vystát

Chodec je stejně jako řidič účastníkem silničního provozu. Málokdo si to uvědomuje, ale i na chodníku platí pravidla. A ty se vyplatí dodržovat, pokud se chceme bezpečně dostat z bodu A do bodu B. Ne všichni se ale chovají tak, jak by měli. Existují čtyři druhy chodců, ze kterých mají řidiči husí kůži. Nebezpeční jsou však přitom zejména sami sobě.

Správné barvy mohou zachránit život. 4 tipy, jak být jako chodec pořádně vidět

Statistiky dokazují, že polovina chodců umírá na silnicích v noci. Přestože se už roky mluví o bezpečnostních prvcích, které by měly patřit do výbavy každého z nás, lidé stále nejsou vidět. Kromě mnohdy až zarážející neopatrnosti je na vině právě špatné oblečení, zejména pak tmavých barev. Poradíme, jak se nebezpečí střetu s vozidly vyvarovat.

Chodci dodržujte pravidla a dávejte na sebe pozor!

Chůze je skvělá pro naše zdraví a dokonce i pro životní prostředí. Praktická a důležitá je pro každý věk, jak pro děti, tak i pro seniory. Chodci jsou na komunikacích mnohem náchylnější k úrazu než ostatní účastníci silničního provozu.Střet motorového vozidla s chodcem totiž ve většině případů končí fatálně. Proti autu má pěšák poměrně malou šanci. Hovoří o tom ostatně i statistiky dopravních nehod. V posledním období dochází až příliš často k závažným nehodám, které pro chodce končí tragicky.

Pozor - chodec nemá na přechodu absolutní přednost

Přechod pro chodce by měl být nejbezpečnějším místem pro přecházení. Bohužel tomu ale tak nemusí být. Podle platných pravidel platí, že na přechod pro chodce nebo na vozovku se nesmí vstupovat bezprostředně před blížícím se vozidlem. Chodec také smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy.

Víte, kdy má chodec přednost?
Otestujte se v kvízu