Desatero jako text

Bezpečnostní desatero pro profesionální řidiče

 1. 1Spěchejte pomalu.
 2. 2Předvídejte chování ostatních řidičů
 3. 3Buďte ohleduplní k sobě i ke svému okolí.
 4. 4Jděte příkladem a neoplácejte agresi.
 5. 5Vždy se poutejte bezpečnostními pásy.
 6. 6Pokud pijete alkohol, nikdy nesedejte za volant.
 7. 7Netelefonujte, nepište SMS, soustřeďte se na řízení, používejte handsfree.
 8. 8Pokud cítíte únavu, zastavte okamžitě na nejbližším odpočívadle a zacvičte si, v noci si pak alespoň na krátkou dobu zdřímněte.
 9. 9Udržujte své vozidlo v dobrém technickém stavu.
 10. 10Buďte slušní, ohleduplní, kolegiální a profesionální.
 11. Celé desatero Stáhnout jako PDF
Další videa

Den řidiče tramvaje

Práce řidiče tramvaje je velice náročná a vyžaduje od zaměstnance maximální míru morální a faktické odpovědnosti, a to nejenom za zdraví a životy přepravovaných cestujících, ale i třeba za hodnotu majetku, který je mu svěřený. Jak vypadá takový den řidiče tramvaje?

4 největší problémy v životě kamioňáka

Práce řidiče kamionu je velmi náročná profese. Podle statistik chybí v Česku zhruba 10 tisíc profesionálních řidičů. Podívejme se na 4 největší problémy, se kterými se řidiči kamionů potkávají dnes a denně.

Brzdná dráha: vlak se táhne až 1 200 metrů, auto „jen“ 35 metrů

Přebíhat přes silnici, když máme zrovna naspěch, se nemusí vyplatit. I když řidič osobního auta nebo prostředku městské hromadné dopravy zastavit chce, ne vždy se mu to zavčas povede. Brzdná dráha se totiž u každého liší a zastavit v minutě se nepodaří nikomu, proto raději vždycky trpělivě čekejte na přechodu.

Kolo versus kamion či autobus – 3 zásady vzájemné ohleduplnosti

Těžko si představit dva odlišnější účastníky silničního provozu, než je 80 kg vážící jezdec na cyklistickém kole a 30 tun těžký kamion se štěrkem nebo 18 metrů dlouhý kloubový autobus plný lidí. Přesto i taková vozidla a cyklisté musejí spolu na pozemních komunikacích koexistovat. Tím spíše, že následky jejich srážek bývají skoro vždy tragické.

Co vše působí na profesionálního řidiče

Únava a rychlost jsou nejběžnějšími příčinami nehod mezi řidiči kamionů, autobusů, ale i firemních vozidel. Silniční nehody jsou také nejčastější příčinou úmrtí související s pracovními povinnostmi v průmyslově vyspělých zemích.

Zdrojem stresu je i pracovní prostředí

Kabiny moderních nákladních vozidel si mnohdy nezadají s luxusním vybavením domácnosti. Přesto je to pracovní prostředí, ve kterém řidiče provázejí vibrace a hluk s poměrně vysokou intenzitou a frekvencí, a to opět po dlouhou dobu pracovní směny.

Víte, které jsou povinnosti řidiče z povolání?
Otestujte se v kvízu