Desatero jako text

Bezpečnostní desatero pro seniory

 1. 1Nevstupujte na vozovku, dokud si nejste jisti, že všechna vozidla zastavují kvůli vám.
 2. 2Tramvaj má na přechodu vždy přednost před chodcem!
 3. 3Neproplétejte se mezi vozidly – řidiči vás tam nečekají.
 4. 4Buďte vidět, s reflexními prvky vás řidiči uvidí i na 10× větší vzdálenost než bez nich.
 5. 5Při jízdě v prostředku hromadné přepravy osob se vždy snažte co nejvíce zajistit si stabilitu.
 6. 6Nikdy nepřecházejte přímo před autobusem či tramvají, nikdy nepřecházejte mezi tramvajemi.
 7. 7Choďte na pravidelné lékařské prohlídky, hlídejte si svůj zrak, který je jedním z nejdůležitějších smyslů nezbytných pro řízení.
 8. 8Poutejte se na všech místech ve vozidle.
 9. 9Při přepravě dětí vždy používejte autosedačku, nikdy nepřepravujte dítě na klíně, nebo snad připoutané s vámi na jednom páse.
 10. 10Domácího mazlíčka přepravujte nejlépe v boxu - vždy však připoutaného.
 11. Celé desatero Stáhnout jako PDF
Další videa

Zdravotní obtíže řidičů seniorů

Nejvíce řidičů – viníků dopravních nehod je ve věku do 25 let a nad 60 let. Senioři zaviní nejvíce havárií na křižovatkách, při změně směru jízdy a při vjezdu na silnici, kde mají dát přednost. To jsou typické nehody, kde selhává pohotová reakce.

Senioři a řízení auta - jak často musí chodit na pravidelné lékařské prohlídky?

Každým rokem je odebráno několik řidičských průkazů „pouze“ za to, že u sebe řidič-senior nemá potvrzení o zdravotní způsobilosti od lékaře.

Kdy už nesedat za volant

Odpovědný řidič určitě nesedne k řízení, pokud v sobě má například nějaký ten alkoholický nápoj. Mnohem složitější situace však nastává, pokud by za volant neměl usedat člověk, který je v danou chvíli nějak indisponován. Ať již třeba vzhledem k onemocnění, nebo s ohledem na svůj věk. Zajištění mobility je pro řadu lidí klíčové a vzdát se řízení je opravdu velmi obtížné.

Choďte na povinné zdravotní prohlídky

Pokud se snažíte získat řidičské oprávnění, tak každý žadatel musí doložit, že splňuje příslušné zdravotní požadavky. V dalších letech pak po něm prakticky již nikdo zdravotní prohlídku nevyžaduje, a to až do věku 65 let. V České republice platí, že každý řidič amatér usedající za řídítka motocyklu či volant osobního automobilu je povinen podrobit se pravidelné lékařské prohlídce nejdříve šest měsíců před dovršením 65 a 68 let věku a nejpozději v den dovršení uvedeného věku, starší osoby pak každé dva roky.

Víte, jak často musí senior na prohlídku?
Otestujte se v kvízu