Rozdíly v bezpečnostních povinnostech cyklistů a řidičů automobilu

aktualita

Cyklisté jsou jednou z nejohroženějších skupin v silničním provozu. Jezdí v běžné dopravě, ale na rozdíl od řidičů automobilu okolo sebe nemají karoserii auta, která by je mohla chránit. Málokterý cyklista si uvědomuje, že jakmile nasedne na své kolo, stává se plnohodnotným účastníkem silničního provozu.

Je potřeba si říci dvě základní fakta. Podle zákona je účastník provozu na pozemních komunikacích každý, kdo se přímým způsobem účastní provozu na pozemních komunikacích a řidič je účastník provozu na pozemních komunikacích, který řídí motorové či nemotorové vozidlo.

Z předchozích vět vyplývá, že i cyklista je řidič a musí se řídit téměř stejnými pravidly jako řidič automobilu. Měl by jezdit při pravém okraji vozovky, dávat rukou znamení o změně směru jízdy, dodržovat bezpečnou vzdálenost a musí znát dopravní značení a řídit se podle nich.

Do 10 let smí dítě na jízdním kole jet pouze v doprovodu osoby starší 15 let. Cyklisté mladší 18 let jsou za jízdy povinni použít ochrannou přilbu. Toto se samozřejmě doporučuje i osobám starším 18 let, ale jejich povinnost to není.

Řidič na jízdním kole nesmí kouřit a nesmí jet pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky. Nesmí jet bez držení řídítek, držet se jiného vozidla a musí mít nohy na šlapadlech. Jízdní kolo může řídit každý bez jakéhokoliv oprávnění a na cyklisty se nevztahuje bodový systém.