Desatero jako text

Bezpečnostní desatero pro řidiče

  1. 1Pokud pijete alkohol, nikdy nesedejte za volant!
  2. 2Netelefonujte, nepište SMS, soustřeďte se na řízení, používejte handsfree.
  3. 3Pospíchejte pomalu, dodržujte bezpečnou vzdálenost mezi vozidly.
  4. 4Používejte vždy bezpečnostní pásy a dodržujte dopravní předpisy.
  5. 5Neustále pozorujte své okolí, mějte oči v pohybu a využívejte periferního vidění.
  6. 6Nejezděte rychle tam, kam nevidíte.
  7. 7Udržujte své vozidlo v dobrém technickém stavu.
  8. 8Buďte připraveni ustoupit druhým a počítejte s chybami ostatních účastníků silničního provozu.
  9. 9Předjíždění dejte najevo zřetelně a včas směrovými světly.
  10. 10Buďte ohleduplní.
  11. Celé desatero Stáhnout jako PDF
Další videa

Znáte dopravní značky?

Každý účastník silničního provozu musí bezpodmínečně znát dopravní značky. Není jich skutečně málo, ale pro snadnější orientaci pomáhá rozdělení do několika skupin.

Silnice smrti v ČR - kde byste měli jezdit se zvýšenou opatrností?

Autoklub ÚAMK ve spolupráci se společností AF–CITYPLAN připravil mapu rizikových silnic, která bere v potaz nehody z let 2014 až 2016. Ta zobrazuje reálné riziko pro každého účastníka silničního provozu, protože dává do souvislosti počet smrtelných a vážných nehod s intenzitou dopravy na daném úseku silnice.

Rizikové faktory v silniční dopravě

Ať chceme nebo ne, bohužel se mezi řidiči najdou tací, kteří stále porušují dopravní předpisy a tím ohrožují sebe i své okolí. Pojďme si vyjmenovat hlavní rizikové faktory, kvůli kterým na silnicích umírají lidé.

Pravidla k jízdě na motorce ve dvou

Jste řidič motorky a chcete někoho svézt, nebo se naopak sám chcete s nějakým motorkářem projet? Rozhodně byste měli znát základní pravidla pro jízdu na motorce ve dvou.

Dopravně psychologické vyšetření - co přesně obnáší

Každý, kdo jednou přijde o řidičský průkaz, musí pro jeho navrácení podstoupit dopravně psychologické testy (tzv. „psychotesty pro řidiče“). Povinné jsou pro řidiče z povolání a u osob starších 65 let si je může vyžádat praktický lékař.

Bezpečnostní prvky ve vozidle

Bezpečnostní prvky v automobilech dělíme na tyto druhy – pasivní prvky (v okamžiku nehody), prvky záchrany (po nehodě) a aktivní prvky (před nehodou).

Alkoholové zámky - jak fungují a jak by mohly pomoci v dopravě

V ČR jsou alkoholové zámky nejvíce využívány u nákladních vozidel, ale v Evropě jsou již celkem běžné. Evropská komise uvažuje o tom, že by všechna nově vyrobená auta měla už za pár let zabudovaný tzv. „alcolock“.

Jak postupovat při autonehodě v tunelu?

Může se to stát každému z nás. Vlastní vinou nebo cizím zaviněním se můžeme stát účastníky dopravní nehody. Pokud se taková situace stane navíc v tunelu, existují tu specifické postupy, jež je nutné dodržet. Které to jsou?

V ČR s alkoholem v krvi za volant nesmíte - jak je to jinde v Evropě?

Tolerance alkoholu v krvi při řízení vozidla se v evropských zemích pohybuje v rozmezí od 0,0 promile do 0,8 promile. Česká republika má jako jeden z mála státu Evropy nulovou toleranci alkoholu v krvi při řízení automobilu. Jak je to v ostatních zemích?

Víte, jak správně a hlavně bezpečně přepravovat své mazlíčky v autě?

Spousta z nás má doma nějakého domácího mazlíčka. Někdy je potřeba jej někam převézt autem. Víte, která jsou pravidla pro převoz a čím byste mohli ohrozit jak zvíře, tak sebe či ostatní cestující?

Vyznejte se ve skupinách a podskupinách řidičských průkazů

V současné době (s platností od 7. 11. 2014) máme 16 skupin a podskupin řidičských oprávnění. Pojďme si jednu po druhé představit.

Bodový systém v Česku a jeho zákonitosti

Současný systém bodového hodnocení byl v ČR zaveden 1. července 2006. Slouží ke sledování opakovaného páchání přestupků nebo trestných činů a vztahuje se pouze na řidiče motorových vozidel.

Co všechno obnáší autoškola

Chcete se stát držitelem řidičského průkazu? Pak musíte projít autoškolou. Jak ale začít a co všechno to obnáší?

Jakou obuv si vybrat pro řízení automobilu?

Podle zákona neexistuje žádné nařízení, v jaké obuvi se smí či nesmí řídit automobil. Zákon již ale nařizuje, že se řidič musí chovat tak, aby svým jednáním neohrožoval plynulost provozu, život či zdraví své nebo jiných osob.

Víte, jak rychle lze maximálně jezdit v evropských zemích?

Většina řidičů alespoň jednou za život vyjede automobilem mimo ČR. Než vyrazíte na dovolenou či na výlet za hranice, měli byste si zjistit základní zákony o silničním provozu v dané zemi, abyste se vyhnuli zbytečným pokutám a sankcím.

Víte, za jak dlouho po požití alkoholu můžete usednout za volat?

Na dobu odbourávání alkoholu má vliv zejména zdravotní stav člověka, hmotnost, ale také například užívání různých léků.

Víte, jak se zachovat při autonehodě? Krok za krokem, jak pomoci na místě

V roce 2017 došlo na tuzemských silnicích ke 103 821 autonehodám. Bylo při nich usmrceno 502 lidí, 2 339 lidí bylo těžce zraněno a 24 740 jich bylo zraněno lehce. Pojďme si shrnout, jak postupovat krok za krokem, když se dostanete do situace, že budete někomu u autonehody pomáhat.

Kdo smí v ČR na dálnici? Pravidla provozu

Na dálnici je dle zákona dovolen provoz pouze motorovým vozidlům a jízdním soupravám, jejichž nejvyšší dovolená rychlost není nižší než 80 km/h. Které jsou další limity?

„U řidiče nastalo úmrtí ihned po nárazu, ale u...“ Vyrovnání se s dopravní nehodou není snadné pro nikoho, ukazuje nové video kampaně Hlavně bezpečně

Za prvních devět měsíců roku 2018 šetřila česká policie přes 77 000 dopravních nehod. O život při nich přišlo přes 400 osob. Každé takové neštěstí je traumatizující nejen pro pozůstalé a kamarády obětí, ale i pro všechny složky Integrovaného záchranného systému (IZS), které k nehodě vyjíždějí s cílem zachránit lidské životy. Podobně jsou na tom mnohdy i sami přeživší účastníci nehody – vědomí, že někoho připravili, byť neúmyslně, o lidský život, je často k nevydržení. Právě na tyto posttraumatické následky u lidí ze záchranných složek a u účastníků nehod poukazuje nové video „Svědci“ preventivně bezpečnostní kampaně Hlavně bezpečně. Projekt je financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů (ČKP).

Nejčastěji páchané dopravní přestupky

Dopravní přestupku se někdy dopustila asi většina z nás. Někdo omylem, někdo třeba i bohužel záměrně a opakovaně. V minulosti za ně řidiči dostávali jen pokuty, ale to se od roku 2006 změnilo, kdy byl zaveden tzv. bodový systém.

Co dělat proti únavě za volantem?

Většina autonehod zapříčiněná únavou a především spánkem za volantem končí tragicky. Jak se ale lze mikrospánku bránit?

Víte, které místo v autě je nejbezpečnější a které naopak?

Každá 184. nehoda vozu, v němž někdo seděl na zadním sedadle, skončila smrtí. Sedačka spolujezdce je osudná při každé 218. nehodě a řidič umírá při každé 315. nehodě.

Jak připravit auto na zimu? Shrnutí toho nejdůležitějšího, na co před zimou nezapomenout

Zima je pro automobil nejnáročnější období roku. A kdo začne s přípravou svého vozu na zimní provoz až s prvním sněhem, bude značně pozadu. Většina lidí si u svého vozu nechá přezout pneumatiky, což je ze zákona povinné a tím pro ně příprava na zimu končí, ale to je velká chyba.

Povinný obsah autolékárniček se od října 2018 změnil! Znáte novinky?

Od 1. října 2018 nastaly malé změny v povinné výbavě vozidel. Nyní řidiči nejsou povinni ve svých automobilech vozit náhradní žárovky a pojistky. Změny se týkají také autolékárničky, která patří k nejčastěji kontrolovaným věcem při policejních kontrolách.

SMSkování za volant nepatří, připomíná emotivní klip s Kazmovou přítelkyní Andreou Kalousovou v hlavní roli

Používání mobilu za jízdy, psaní textových zpráv a s tím spojená nepozornost při řízení patří v posledních letech k nejčastějším příčinám nehod na tuzemských silnicích. Loni za volantem kvůli nehodám z nepozornosti zemřelo 65 lidí. Na novodobý negativní fenomén upozorňuje další video preventivně bezpečnostní kampaně Hlavně bezpečně. Jednu z hlavních rolí si v něm zahrála Andrea Kalousová, přítelkyně Kamila „Kazmy“ Bartoška, jenž nedávno kontroverzně poukazoval na problematiku zastavení u dopravních nehod. Projekt je financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů (ČKP).

Barva auta při nehodách hraje roli! Bílé vozy bourají méně

Agresivní chování za volantem a nepřizpůsobení rychlosti motorového vozidla situaci na silnici. To jsou časté příčiny dopravních nehod. Jenže roli podle statistik a expertů hraje také barva vozidla.

5 typů agresivních řidičů

V posledních letech na silnicích stále přibývá agresivních řidičů. Za agresivního řidiče se považuje zejména člověk, který nedokáže za volantem řešit v klidu své vnitřní konflikty. V na první pohled banálních situací se chová rizikově pro sebe i pro ostatní. Ve vypjatých chvílích má tendence se ostatním řidičům mstít a ukazovat svoji moc a sílu. Podívejme se na pět nejčastějších typů agresivního řidiče.

Jak bojovat proti únavě za volantem

Únava za volantem je častým jevem. Zpravidla bychom neměli sedat do auta, pokud cítíme byť jenom lehkou únavu. Za předpokladu, že cestu absolvovat musíte, byste měli dbát následujících rad.

7 zásad bezpečného předjíždění v protisměru

Mezi nejnebezpečnější řidičské manévry patří předjíždění v protisměru a i mnohý zkušený šofér někdy raději jede pomaleji za nákladním autem či jízdní soupravou, než aby riskoval kolizi kvůli drobné časové úspoře. Nicméně někdy není zbytí – třeba proto, že nechceme, aby naše plíce fungovaly jako jakýsi externí katalyzátor čoudícího kamionu. Na co bychom měli pamatovat při předjíždění?

5 nejnebezpečnějších křižovatek v České republice

Svědomití můžete být někdy jako řidiči, jak chcete, ale občas je cesta tak složitá a nepřehledná, že musíte být mimořádně ostražití. Nejnebezpečnější jsou oblasti, kde se vyskytují křižovatky. A těch je hlavně v české metropoli hned několik. Kde je největší riziko nehod?

5 největších chyb, které děláme při předjíždění

Předjíždění může být velmi nebezpečný manévr. Zvlášť tehdy, pokud řidič, který předjíždí, udělá jednu z následujících pěti chyb.

5 nejčastějších chyb řidičů

Ukázněným chodcům mohou mnohdy kazit pohodovou cestu řidiči, kteří se nechovají tak, jak by měli. Na silnici občas páchají chyby, které se jim mohou stát osudným. Přinášíme vám 5 nejčastějších chyb řidičů.

4 mýty o alkoholu za volantem

Řízení pod vlivem alkoholu je jedna z nejhorších věcí, které můžete za volantem udělat. Rizika jsou neskutečně velká. Škody napáchané opilým řidičem mohou jít do milionů, anebo taky do nevyčíslitelné hodnoty lidského života. Určitě nechcete navěky žít s vědomím, že jste někoho připravili o život jen kvůli své vlastní hlouposti. Alkohol za volant prostě nepatří. Tady jsou čtyři největší mýty.

5 zásad, jak jezdit bezpečně s přívěsem

Manželka a děti trvají na tom, že o letošní dovolené si zkusíme půjčit karavan. Chalupa potřebuje rekonstrukci. Kamarád si na starší kolena koupil jolu a potřebuje ji převést z Nových Mlýnů na Lipno. Nebo… Ale ne – nemůžeme tu líčit všechny situace, ve kterých nás život nutí zapřáhnout za osobní automobil přívěs. Nicméně zásady, které musíte mít na paměti, než s přívěsem vyjedete, už vylíčit lze. A je na ně dobré myslet vždy, když chceme se soupravou dojet bez nehody do cíle.

Johny Machette v novém videoklipu radí jezdit hlavně bezpečně

Dodržovat pravidla silničního provozu, být ostražitý v každé situaci a chovat se ohleduplně – věci, které dodržuje většina řidičů na tuzemských silnicích. Na tuto skupinu, ale i menší a nebezpečnější část řidičů pak směřuje svůj nový videoklip „Pro tvůj flex“ Johny Machette, ve kterém český úspěšný rapper upozorňuje odlehčenou formou na časté neduhy řidičů.

„Ženská za volantem? Do kuchyně s tebou!“ 3v1 varují před nejnebezpečnějšími typy řidičů

Na českých silnicích narazíte na různé řidiče a většina je jich díkybohu slušná a dodržující pravidla bezpečného provozu. Pak jsou tu ale takoví, na které zdravý rozum nestačí. Populární influencerky 3v1 (Štíbrová, Arichteva a Pártlová) si v následujícím videu vzaly na paškál především je. Jak už u nich bývá dobrým zvykem, ruční brzdu v ostrosti rozhodně nezatáhly!

"Řidiči jako vy rozhodně do nebe nejdou!" Nové video kampaně Hlavně bezpečně se strefuje do nebezpečných řidičů

Rychlá a hazardní jízda zabíjí. Krátké, ale výmluvné sdělení prezentuje spot preventivně bezpečnostní kampaně Hlavně bezpečně, ve kterém účinkují známí herci Filip Kaňkovský, Tomáš Havlínek a Robert Jašków. První dva jmenovaní si zahráli řidiče, pro které dodržování rychlostních předpisů zdánlivě neplatí. O tom, že ale riskantní jízda končí dříve či později vždy špatně, se jejich postavy v klipu záhy přesvědčí. Jen za loňský rok počet dopravních nehod dosáhl na číslo 103 821, z čehož 83 % bylo zaviněno řidiči motorových vozidel. Mnozí z nich neštěstí způsobili právě nezodpovědnou a nebezpečně rychlou jízdou.

Jezděte tak, jak chcete, aby jezdili ostatní okolo vás

Řízení motorových vozidel se ve stále sílícím provozu stává čím dál tím náročnější činností. Většina zvýšených nároků a plná odpovědnost je přitom kladena právě na řidiče. Přitom právě lidský faktor má na vznik dopravních nehod největší vliv.

Při jízdě předvídejte

Předvídavý způsob jízdy znamená, že se řidič plně koncentruje na to, co se děje v dopravní situaci, ve které se právě pohybuje a předpokládá další vývoj této situace a dokáže do určité míry předvídat, co nastane. Základním kamenem takového způsobu jízdy je vnímání. Zrakovým vnímáním získává řidič informace o dopravní situaci i o situaci vlastního vozidla. Zrakem tak přijímá většinu podnětů. Pro bezpečnou jízdu je pak důležité nejen dobře vidět, ale hlavně správně pochopit to, co vidíme.

Víte, kdy řidič nesmí předjíždět?
Otestujte se v kvízu