Desatero jako text

Bezpečnostní desatero pro cyklisty od Jiřího Ježka

  1. 1Na kole jezděte vždy jen s přilbou.
  2. 2Chraňte si zrak brýlemi.
  3. 3Kolo mějte správně seřízené a čisté.
  4. 4Vyhýbejte se frekventovaným nebo jinak nebezpečným silnicím.
  5. 5Dívejte se řidičům aut a chodcům do očí a ujistěte se tak, že vás vidí.
  6. 6Buďte vidět, používejte blikačky, odrazky, reflexní pruhy.
  7. 7Využívejte cyklostezky, buďte na nich ohleduplní a na silnici dodržujte dopravní předpisy.
  8. 8Vždy předvídejte, co ostatní mohou udělat, počítejte s tím horším.
  9. 9Držte pevně řídítka, buďte připraveni kdykoli zabrzdit.
  10. 10Mobilní telefon použijte teprve, až když zastavíte.
  11. Celé desatero Stáhnout jako PDF
Další videa

Rozdíly v bezpečnostních povinnostech cyklistů a řidičů automobilu

Cyklisté jsou jednou z nejohroženějších skupin v silničním provozu. Jezdí v běžné dopravě, ale na rozdíl od řidičů automobilu okolo sebe nemají karoserii auta, která by je mohla chránit. Málokterý cyklista si uvědomuje, že jakmile nasedne na své kolo, stává se plnohodnotným účastníkem silničního provozu.

Základní bezpečnostní prvky při jízdě na koloběžce

Před jízdou na koloběžce nejprve překontrolujte pevné uchycení kol, zvláště pokud ji často převážíte rozloženou. Seřiďte si také ideální výšku řídítek. A přestože se pláště na koloběžce příliš neopotřebovávají, raději je zkontrolujte. Také se koukněte, zda máte řádně nahuštěné pneumatiky. Pro vaši bezpečnost jsou zásadní brzdy v dobrém stavu. Péče o ně se liší podle typu a o seřízení se nebojte požádat odborníky v nejbližším cykloservisu.

Jak jezdit bezpečně na koloběžce po městě

Koloběžku většina z nás ještě donedávna považovala za zábavnou hračku pro děti. Ale časy se mění a koloběžky se staly populárním dopravním prostředkem pro všechny generace. Slouží jako příbližovadlo na krátké vzdálenosti, ale stejně dobře slouží pro mnohé nadšence jako dopravní prostředek na ty delší. Zde uvádíme několik pravidel, které je třeba dodržovat v případě, že se vydáte na koloběžce do ruchu velkoměsta.

5 největších chyb cyklistů na silnici

I cyklisté se často dopouštějí chyb v provozu. Vybrali jsme pro vás pět těch největších a zároveň dost možná nejčastějších. Milovníci jízdy na kole, na tohle si dejte pozor!

Bez toho na kolo nesedejte! 5 ověřených rad, jak se (ne)chovat na cyklostezce

Je to odvěký boj, který snad nikdy neskončí. Cyklisté by nejradši rozcupovali chodce a ti zase je naopak. Taková je častá situace na cyklostezkách, které jsou určeny pro obě jmenované skupiny. Proto je potřeba vědět, jak se na ní správně chovat, abyste předešli sporům nebo zraněním.

Jiří Ježek přednášel studentům o bezpečnosti na silnici

Ambasadorem cyklistické části projektu Hlavně bezpečně je Jiří Ježek, paralympijský vítěz a hendikepovaný cyklista. V rámci kampaně přednáší žákům, studentům i seniorům. Jako první navštívil žáky ZŠ Emy Destinnové v Praze 6.

Jízdní kolo je vhodný dopravní prostředek

Cyklisté ale bohužel patří mezi nejohroženější účastníky silničního provozu. Jízdní kolo není jen dopravním prostředkem, ale je také důležitým sportovním náčiním pro využití volného času. Ročně se u nás prodá několik stovek tisíc jízdních kol.

Pitný režim je důležitý, ale bez alkoholu

V poslední době se opět začíná hovořit o tom, že by si cyklisté mohli přeci jen dát nějaké to pivo, nebo skleničku vína před jízdou. Je potřeba říci, že jízdou pod vlivem alkoholu či omamných látek cyklisté ohrožují nejen sebe, ale i ostatní. Statistky bohužel ukazují na to, že alkohol, ale ani další omamné látky, si s jízdou na kole moc nerozumějí. V loňském roce necelých třicet procent nehod, zaviněných cyklistou, bylo právě pod vlivem alkoholu. To je nejvíc ze všech skupin účastníků silničního provozu.

Víte, zda musí mít cyklista ochrannou přilbu?
Otestujte se v kvízu