Víte, jak se zachovat při autonehodě? Krok za krokem, jak pomoci na místě

aktualita

V roce 2017 došlo na tuzemských silnicích ke 103 821 autonehodám. Bylo při nich usmrceno 502 lidí, 2 339 lidí bylo těžce zraněno a 24 740 jich bylo zraněno lehce. Pojďme si shrnout, jak postupovat krok za krokem, když se dostanete do situace, že budete někomu u autonehody pomáhat.

V první řadě musíte zajistit místo nehody – začnete tím, že zastavíte alespoň 50 metrů za osudným místem. Rozsvítíte výstražná světla, obléknete si výstražnou vestu, vezmete si lékárničku, pokud je to nutné, tak i hasící přístroj a výstražný trojúhelník, který umístíte před místem nehody.

Poté přichází na řadu život zachraňující úkony. Nejprve zastavíte krvácení – tlakovým obvazem, prsty v ráně nebo výjimečně zaškrcovadlem. Zakryjete pronikající poranění hrudníku. U bezvědomých šetrně uvolníte dýchací cesty záklonem hlavy a předsunutím dolní čelisti. Rychle zjistíte stav životních funkcí ostatních poraněných a voláte 155 nebo 112. Sdělíte, co se stalo, popíšete charakter nehody, co nejpřesněji určíte místo nehody, uvedete počet zraněných, jejich věk a pohlaví a popíšete jejich zranění a celkový stav.

Pokud se po uložení raněného do stabilizované polohy neobnoví dýchání, je třeba zahájit oživování střídáním srdeční masáže (30 stlačení uprostřed hrudníku do hloubky 4-5 cm frekvencí 100/min.) a dýcháním z plic do plic (2 vdechy).

Má-li raněný zrychlené, povrchní dýchání, studený a lepkavý pot, pocit žízně, je bledý, netečný a spavý, jedná se pravděpodobně o úrazový šok. V tomto případě je potřeba dát raněného do protišokové polohy se zvednutými dolními končetinami, zajistit tepelnou pohodu a při pocitu žízně pouze svlažovat rty. Nedávat napít ani nepodávat žádné léky.