Víte, které místo v autě je nejbezpečnější a které naopak?

aktualita

Každá 184. nehoda vozu, v němž někdo seděl na zadním sedadle, skončila smrtí. Sedačka spolujezdce je osudná při každé 218. nehodě a řidič umírá při každé 315. nehodě.

To jsou čísla ze statistik. Šéf jihomoravské dopravní policie Leoš Tržil tvrdí, že je to z důvodu, že se lidé sedící vepředu poutají bezpečnostními pásy, zatímco vzadu se lidé ve většině případů nepoutají. Že je používání bezpečnostních pásů nezbytné, potvrzuje i statistika, při které bylo zjištěno, že nepřipoutaný řidič zemře při každé 28. nehodě na rozdíl od připoutaného, který zemře „jen“ při každé 398. nehodě.

 

Co se týká nejbezpečnějšího sedadla v automobilu, je to paradoxně to nejméně pohodlné – uprostřed vzadu. Na toto místo si lidé sedají většinou jen v případě, že je auto plně obsazeno. Výzkumníci z univerzity v Buffalu zjistili, že sedadlo vzadu uprostřed je o 25 % bezpečnější než další dvě po stranách a v porovnání se všemi ostatními sedadly je bezpečnější o 16 % procent. Samozřejmě to platí pouze v případě, že jste připoutáni bezpečnostními pásy.