4 mýty o alkoholu za volantem

aktualita

Řízení pod vlivem alkoholu je jedna z nejhorších věcí, které můžete za volantem udělat. Rizika jsou neskutečně velká. Škody napáchané opilým řidičem mohou jít do milionů, anebo taky do nevyčíslitelné hodnoty lidského života. Určitě nechcete navěky žít s vědomím, že jste někoho připravili o život jen kvůli své vlastní hlouposti. Alkohol za volant prostě nepatří. Tady jsou čtyři největší mýty.

1. Jedna sklenka neškodí

To, že vám do 0,3 promile neubyde ani bod a hrozí vám „jen“ pokuta, ještě neznamená, že si před jízdou můžete dát panáka. Hrozba, že to špatně skončí, je stejně vysoká, jako byste jich vypili deset.

 

2. Jsem dobrý řidič, to dám

I jedno pivo může smysly rozostřit tak, že třeba nezaznamenáte chodce na přechodu včas. Alkohol navíc hodně omezuje tolik důležité periferní vidění. Rozhodně nemůžete ospravedlnit usednutí za volant v podnapilém stavu tím, že řídíte dobře. To byste jím totiž určitě nebyli. Dobrý řidič je jen ten, který vůz neovládá pod vlivem alkoholu.

 

3. Policisty můžu přelstít

Nemůžete. Bonbony proti kašli, jídlo nebo rychlé dýchání patří k fintám, které podnapilí řidiči často zkouší před dechovou zkouškou. Výsledek pak ale bývá ještě horší. Stačí před jízdou nepít a nic nenadýcháte.

 

4. Tresty

Řízení pod vlivem alkoholu do 0,3 promile – jedná se o přestupek, ve správním řízení můžete dostat pokutu 2 500 až 20 000 korun, hrozí i zákaz řízení na 6 až 12 měsíců

Řízení pod vlivem alkoholu do 1 promile – stále jde o přestupek, trestaný přidělením 7 bodů v rámci bodového hodnocení, pokutou 2 500 až 20 000 korun nebo i zákazem řízení na 6 až 12 měsíců

Řízení pod vlivem alkoholu nad 1 promile – tady už jde o trestný čin řízení ve stavu vylučujícím způsobilost. Řidič je trestán přidělením 7 bodů v rámci bodového hodnocení, o dalším postupu rozhoduje soud. Mohou být uděleny tyto tresty:

  • odnětí svobody až na 3 roky
  • zákaz řízení motorového vozidla v době 1 až 10 let
  • pokuta 25 000 až 50 000 korun