Chystáte se na bruslení? Dejte si pozor na nejčastější úrazy

aktualita

S výjimkou zimy se dá vyrazit bruslit prakticky kdykoliv, inline brusle tak ani nemusíte schovávat do skříně. Jenomže spolu s velkou zábavou přináší i vysoké riziko vážných úrazů. Ještě než vyjedete, přečtěte si o těch nejnebezpečnějších.

1. Hlava

Zkušení bruslaři dobře vědí, jak s bruslí správně spadnout. Ani oni se totiž občasným pádům nevyhnou. Začátečníci však mají většinou tendence padat na záda, což je hodně nebezpečné. Úraz hlavy se tak dá způsobit během pouhého mrknutí oka, ať už jde o otřes mozku nebo daleko nepříjemnější zlomeninu lebky. Při pádu dozadu se snažte hlavu vystrčit co nejvíce dopředu, střet se zemí pak odnesou daleko odolnější ramena. A důležitou prevencí zranění hlavy je samozřejmě kvalitní přilba!

2. Končetiny

Zápěstí patří k částem těla, které pády na bruslích nejvíc odnášejí. Je tomu tak logicky proto, že instinkt při pádu velí zbrzdit ho natažením rukou. Vedle docela nezávažných podvrtnutí mohou vzniknout i hodně vážné zlomeniny. V ohrožení jsou i vřetenní, loketní nebo loďkovitá kost. Naštěstí existují chrániče zápěstí, které riziko zranění výrazně snižují.

3. Kolena a kotníky

U kolenou většinou hrozí vznik pouhých pohmožděnin a modřin, které se dají „léčit“ ledováním. Nešikovný pád ale může pro kolena znamenat i závažný problém, poškození čéšky nebo křížových vazů si pak vyžádá už lékařskou pomoc. I na kolena však existují chrániče, bez kterých by neměl vyjet žádný bruslař. Kotníky a zejména šlachy v nich trpí kvůli nadměrné zátěži svalstva dolních končetin. S tímto rizikem si ale lámou hlavu jen ti bruslaři, kteří tomuto sportu holdují opravdu často. Zánět šlach, který může vzniknout, pak vyžaduje klidový stav a skoro vždy i nošení ortézy.