4 druhy chodců, které řidiči nemohou vystát

aktualita

Chodec je stejně jako řidič účastníkem silničního provozu. Málokdo si to uvědomuje, ale i na chodníku platí pravidla. A ty se vyplatí dodržovat, pokud se chceme bezpečně dostat z bodu A do bodu B. Ne všichni se ale chovají tak, jak by měli. Existují čtyři druhy chodců, ze kterých mají řidiči husí kůži. Nebezpeční jsou však přitom zejména sami sobě.

Řeč je teď především o chování na přechodech pro chodce. Protože ty jsou především ve městech nejčastějším dějištěm tragických smrtelných střetů. Jak se tedy na přechodu a obecně při přecházení vozovky NEchovat?

 

1. Suverén

Ani se nerozhlédne a už stojí na přechodu, nedej bože uprostřed silnice mimo něj. Takoví chodci spoléhají na pořádnou dávku štěstí, které už evidentně v minulosti několikrát měli. Jenomže nic netrvá věčně - a i jim se přehnaná dávka sebevědomí může jednoho dne vymstít.

 

2. Přehnaně opatrný

Druhým extrémem je přehnaná opatrnost, kdy se člověk obává vstoupit na přechod pro chodce, i když je automobil od něj vzdálen ještě několik stovek metrů. Raději počkají, až auto za minutu přijede a zastaví jim. Zdržují tím nejenom sebe, ale zejména tím brzdí plynulost dopravního provozu.

 

3. „Závislák“

Nezávisle na věku se po ulicích českých měst a obcí pohybuje stále víc chodců přilepených na obrazovku svého smartphonu. Vedlo to už k nejedné tragické nehodě. V některých zemích už dokonce začali instalovat speciální semafory, které jsou umisťovány na chodník před zebrou. K nám taková vymoženost zatím nedorazila, takže platí, že se smartphonem by se i na chodníku mělo zacházet opatrně. Být ostražitý se zkrátka vyplácí.

 

4. Opilec

Vůbec nejhorší varianta z nejhorších, opilí chodci jsou zcela nepředvídatelní. Nikdo nemůže tušit, kdy skončí pod koly automobilu. V případě, že se musíte po svých pohybovat na delší vzdálenosti, určitě předtím alkohol nekonzumujte.