Správné barvy mohou zachránit život. 4 tipy, jak být jako chodec pořádně vidět

aktualita

Statistiky dokazují, že polovina chodců umírá na silnicích v noci. Přestože se už roky mluví o bezpečnostních prvcích, které by měly patřit do výbavy každého z nás, lidé stále nejsou vidět. Kromě mnohdy až zarážející neopatrnosti je na vině právě špatné oblečení, zejména pak tmavých barev. Poradíme, jak se nebezpečí střetu s vozidly vyvarovat.

Navzdory nepřetržité osvětě o správném odívání chodci na doporučení, které mohou zachránit život, stále nedbají. Ze statistik vyplývá, že zemřelých při nočních nehodách stále přibývá. A může za to právě nedbalost lidí, které často nemají řidiči šanci vidět.

Stačí přitom málo, abyste se vyvarovali smrtelnému nebezpečí. Pro svoje bezpečí byste se měli řídit těmito radami:

1. Tmavé oblečení na chodník nepatří

Zejména v nočních hodinách platí, že kdo vyrazí do ulic ve tmavých barvách, vystavuje se nesmírně vysokému riziku smrti. Černou barvu snad ani netřeba zmiňovat, šance, že vás v ní řidiči už z dálky ve tmě uvidí, je téměř nulová. Pouhých 18 metrů na dohled je pak oblečení modré barvy, 24 metrů červené a 37 metrů žluté. Když pomineme reflexní prvky, nejlépe viditelné je bílé oblečení, a to na 55 metrů.

2. Reflexní prvky za každých okolností

Jestliže máte dojem, že žlutý pásek vás coby chodce nespasí, jste na velkém omylu. Reflexní materiály jsou pro řidiče viditelné už z 200 metrů. V případě, že z nějakého důvodu nechcete nosit světlé oblečení, bez „reflexek“ se neobejdete. Samozřejmě je na místě nosit je i v kombinaci s oblečením světlým.

Zákon dokonce stanovuje, že chodci jsou na místech mimo obec bez veřejného osvětlení povinni reflexní prvky nosit za tmy i za snížené viditelnosti. To znamená i při svítání a soumraku, ale i během dne při mlze nebo hustém dešti. Rozhodně však neprohloupíte, když si je vezmete i ve městě.

3. Jak reflexní prvky správně umístit

Nejvhodnější částí těla k umístění reflexních prvků je kotník, nosit je můžete i na kotníku. A to vždy na straně směřující k vozovce. Musíte se přesvědčit, že jsou viditelné ze všech stran. Aby „reflexky“ vůbec byly platné, musí mít velikost přinejmenším klasického reflexního pásku.

4. Někdy pomůže jen reflexní vesta

Obepnout se reflexními páskami a vyrazit někdy nemusí stačit. Zejména v odlehlých částech naší země, například na silnicích uprostřed polí, kde chybí veřejné osvětlení, se nejvhodnější sáhnout po reflexní vestě. A rozhodně nebude na škodu ji doplnit i zmíněnými reflexními páskami, které je v takovém případě nejlepší umístit na kotníky. Znovu připomínáme, že v těchto situacích dokonce nutnost mít na sobě reflexní prvky předepisuje zákon.