Alkoholové zámky - jak fungují a jak by mohly pomoci v dopravě

aktualita

V ČR jsou alkoholové zámky nejvíce využívány u nákladních vozidel, ale v Evropě jsou již celkem běžné. Evropská komise uvažuje o tom, že by všechna nově vyrobená auta měla už za pár let zabudovaný tzv. „alcolock“.

Jak alkoholový zámek funguje?

Aby bylo možné nastartovat vozidlo, musí řidič fouknout do bezdrátového přístroje. Zařízení dech řidiče analyzuje a následně rádiovým signálem předá výsledky elektronické řídící jednotce vozidla. Při překročení limitu alkoholu v krvi nespojí řídící jednotku motoru a řídící jednotku vozidla a nedá impuls k nastartování.

 

Nejen prevence, ale i možný trest pro ty, kteří za volant pod vlivem alkoholu usednou

V sedmi evropských zemích používají alkoholový zámek jako alternativní nástroj trestu. „Když někoho přistihne policie při jízdě pod vlivem alkoholu, tak je případ předán státnímu zástupci. Pokud řidič není podle lékařů alkoholik, pak si může vybrat, jestli na rok nebo na dva – to podle množství alkoholu – přijde o řidičský průkaz, anebo si nechá do auto namontovat alkoholový zámek. V tom případě dostane podmíněný řidičský průkaz a před každou jízdou musí dýchat do alcolocku, který jej pak kontroluje i během jízdy,“ uvedl Pär-Ola Skarviken z dopravní agentury ve Š  védsku, kde již „alcolock“ funguje.